edinost kristjanov kath kirche kaernten atLetošnja molitvena osmina za edinost (18.1. – 25.1.) ima poseben značaj, saj mineva petsto let od začetka reformacije v Nemčiji (1517). Ta dogodek je močno zaznamoval vso evropsko, svetovno in tudi slovensko zgodovino in kulturo. V prejšnjih časih se katoličani takšnih obletnic nismo bili vajeni spominjati, saj so se obhajale v duhu ostrih kritik in očitkov na obeh straneh. Letos se prvič obhaja v ekumenskem in molitvenem duhu. Tako je začel papež Benedikt XVI., ki je leta 2011 sprejel povabilo luteranov. Tako želi tudi papež Frančišek, ki se je ob dnevu reformacije lani udeležil začetka spominskih slovesnosti v Lundu (Švedska). Ob njih prihaja do izraza tudi bolečina in skupno priznanje krivde za globoke delitve, ki so sledile reformaciji. Takšno »očiščenje spomina« bo omogočilo, da napravimo nove korake na poti sprave.

Besedila za osmino so pripravile krščanske Cerkve in skupnosti v Nemčiji. Izbrale so vodilno misel »Sprava – Kristusova ljubezen nas priganja«. Z njo se osredotočajo na jedro krščanskega verovanja, na Jezusa Kristusa in na delo sprave, ki ga je izvršil. Kristusova ljubezen nas priganja najprej k temu, da molimo, in da nam molitev da poleta za delo v prid edinosti.
Vsi smo povabljeni še k še bolj goreči molitvi za edinost med kristjani.
dr. Bogdan Dolenc, tajnik Slovenskega ekumenskega sveta